Staten har nämligen i den nyliberala avregleringens namn givit bankägarna makten att själva bestämma räntan för bolånen. Det innebär en närmast feodal livegenskap med privat ”beskattningsrätt” på den jättelika delen av Sveriges befolkning som har bolån. Bankernas marginal på bolånen hade hoppat upp nästan en procentenhet när bankerna inte följde efter Riksbankens räntesänkningar med motsvarande sänkning av bolånens räntor. Inte konstigt att bankerna skär guld med täljkniv. Swedbank Hypotek med över en miljon kunder. När (s) av sin girighet beskyddar Swedbank, så beskyddar de samtidigt de andra svenska bankintressenas girighet, men också hela det internationella banksystemets spekulativa lekstuga med Sveriges välfärd.
Inför vinterns inflations- och räntechock: Med bankdelning kan bolånetagarna räddas!
I själva verket är bolånetagarna bankägarnas rättslösa krockkuddar för allt från skatter till finanskriser. Staten har nämligen i den heliga nyliberala avregleringens namn givit bankägarna makten att själva bestämma räntan för bolånen. Det innebär en närmast feodal livegenskap med privat ”beskattningsrätt” på den jättelika delen av Sveriges befolkning som har bolån.
Det är rimligt att införa bankskatt mot bankernas orimliga övervinster. Problemet är att bankerna har möjligheter att överföra kostnaderna för en bankskatt till bolånen. Det gör att bankskatten kan bli en bolåneskatt som de borgerliga partierna säger. Det krävs därför mycket mer än bankskatt för att kunna rädda bolånetagarna från vinterns förprogrammerade inflations- och räntechock och se till att många familjer inte åker på bolåneräntor så de tvingas sälja sina hem till reapriser. Bolån för färdigbyggda hus måste genast bort bankerna. Nu handlar det inte bara om att samhällets resurser går till orimliga bankvinster på bolånetagarnas bekostnad, utan att bankpolitik ska gå ut på att skydda människor först, inte girighet.
Bankskatten är bara ett av bankägarnas problem som de kan lasta över på sina bolånekunder. I själva verket är bolånetagarna bankägarnas rättslösa krockkuddar för allt från skatter till finanskriser.
i Italien, när staten gynnar vissa företag på alla andras bekostnad. banksektorn med sina övervinster och arroganta behandling av de produktiva företagen och medborgarna.
Men massmedia i Sverige ligger lågt mot bankerna. De skulle med sin bankdelningspolitik kunna rädda bolånetagarna från att gå under i nästa bankkris eller inflationsexplosion där bankägarna räddar sig själva genom att höja bolåneräntorna. Bolånen sköttes tidigare inte av vanliga banker utan av särstående statligt garanterade bostadshypotek. Dessa kunde med statsgarantin låna ut billigt och ge låga räntor till bolånetagare och hade inga övervinster eller krav att täcka bankkasinots spekulationsförluster.. De kortsiktiga bostadslånen, s.k. byggnadskreditiven, utgör en produktiv realinvestering som ingår i bankernas uppdrag, men inte lån till det långsiktiga bostadsägandet.
Detta måste för medborgarnas skull skyddas från girighet och flyttas helt bort från bankerna till helt särstående bostadshypotek. Bankdelning innebär framför allt att de enorma riskerna med finansiell spekulation, värdepappershandeln, flyttas bort från affärsbankerna till självständiga finansbolag som får stå för sina egna risker utan de riksbanksgarantier som hela bankerna nu har. När staten befrias från att garantera spekulation minskar risken för statskonkurs för att rädda banker i den överhängande kommande gigantiska bankkrisen när dollarsystemets skuld- och spekulationsbubblor briserar. Både staten och bankerna måste i kriser använda sin finansiella styrka åt att i stället ge lån till produktiva investeringar för att bygga landet.
Chocken kommer för bolånetagarna först efter nyår då inflationen kan väntas hoppa upp 1,3 procentenheter när valfläsket försvinner. Det är samtidigt som vi kan vänta oss en kraftigt ökad global inflation på priser för olja, gas och mat av Trumps krig mot Iran och Natos krig mot Ryssland i Ukraina. Samtidigt har USA med sin skenande skuldsättning börjat få svårigheter att låna och tvingats höja sina långlåneräntor. Det gör att hela dollarsystemet är i kris och kan utösa en ny stor finanskris. När bankerna idag fritt kan skicka skatter, räntekostnader och egna spekulationsförluster vidare genom att höja räntorna till bolånetagarna kan denna inflation/räntechock leda till att många svenska familjer pga. räntebördor tvingas reaförsälja sina bostäder.
Svenskarnas stora skuldsättning för bostäder tillsammans med det extremt gynnsamma regelverket för banker, kan bli en nationell katastrof där utländska storbolag som redan gjorts i andra krisländer, billigt köper upp bostäder, företag och andra inhemska tillgångar.Det enda som kan få svenska folket att undgå detta öde är ”att köra hårt” med att genomföra en strikt bankdelning som Sverige hade innan de nyliberala bankavregleringarna började genomföras på 1980-talet. eller de borgerliga partierna. (v) kräver en bankdelningslag i sitt partiprogram men bankdelning krävs också för att de Mänskliga rättigheter och Demokrati skall kunna återupprättas i vårt land.
Ulf Sandmark. Civilekonom och ordförande för Shillersinstitutet i Sverige.
Mats Lönnerblad. Ordförande i Bankrättsföreningen och Sveriges Bankkunders Riksförbud.

Facebook Comments